Ortofon Test Record - Płyta winylowa 12"
- Obserwuj produkt:
- Dodaj recenzję:
- Kod: 4229
- Producent: Ortofon
-
Dostępność:
Produkt dostępny.
Czas realizacji: Wysyłka 24h
- Historia ceny
- szt.
- 299,00 zł 179,00 zł / szt.
Ortofon Test Record - Płyta winylowa 12" pozwalająca sprawdzić poprawność ustawienia i działania gramofonu. Cena za 1 sztukę.
Ortofon Test Record
Najnowsza sterefoniczna płyta winylowa z serii Test Record firmy Ortofon została specjalnie zaprojektowana, aby umożliwić weryfikację systemu Hi-Fi w najbardziej naturalnym środowisku audio jakim jest dom. Test Record zawiera specjalne sygnały testowe opracowane do analizy wydajności wkładki, a także jej interakcji z ramieniem i gramofonem.
Przed testowaniem wkładki, należy sprawdzić czy system Hi-Fi został na pewno dobrze podłączony. Lewy głośnik powinien być podłączony do lewego kanału wzmacniacza, a prawy głośnik powinien być podłączony do prawego kanału wzmacniacza. Oba głośniki powinny pracować w fazie i być optymalnie rozmieszczone w pomieszczeniu.
Test Record jest przeznaczony do odtwarzania w systemie z wbudowaną korekcją RIAA. Zaleca się, aby regulacja głośności była ustawiona na umiarkowanym poziomie sygnału.
Jak ustawić gramofon przed testem?
Dla poprawnego przeprowadzenia testu zaleca się zapoznanie z instrukcją gramofonu oraz ramienia, aby móc przeprowadzić prawidłową instalację i wyrównanie. Należy przede wszystkim dobrze wyregulować ramię, aby było równolegle ustawione do powierzchni płyty winylowej. Użytkownik również powinien ustawić Vertical Tracking Force (siłę nacisku) i Anti-Skating (siłę przeciwpoślizgową) zgodnie z zalecanymi danymi technicznymi wkładki.
Nowe 15-ścieżkowe precyzyjne tłoczenie
1. Frequency Sweep Left Channel 800 Hz – 50 kHz. Log. 28 sec. Linear cut* (800 – 20000 Hz ±1,5 dB)
2. Frequency Sweep Right Channel 800 Hz – 50 kHz. Log. 28 sec. Linear cut* (800 – 20000 Hz ±1,5 dB)
3. Frequency Sweep Left Channel 800 Hz – 50 kHz. Log. 28 sec. Linear cut* (800 – 20000 Hz ±1,5 dB)
4. Frequency Sweep Right Channel 800 Hz – 50 kHz. Log. 28 sec. Linear cut* (800 – 20000 Hz ±1,5 dB)
5. Reference tone 1000 Hz 5 cm/sec rms Left
6. Reference tone 1000 Hz 5 cm/sec rms Right
7. Reference tone 1000 Hz 5 cm/sec rms Left
8. Reference tone 1000 Hz 5 cm/sec rms Right
9. Tracking ability, lateral 50 μm peak
10. Tracking ability, lateral 60 μm peak
11. Tracking ability, lateral 70 μm peak
12. Tracking ability, lateral 80 μm peak
13. Tracking ability, lateral 90 μm peak
14. Tracking ability, lateral 100 μm peak
15. Square Wave Form 2.7 msec duty cycle 3:7
*Płyta winylowa Ortofon Test Record zawiera stałą amplitudę podczas przemiatania bez żadnej korekcji RIAA.
1-4 Przemiatanie częstotliwości – narzędzie do sprawdzania charakterystyki częstotliwościowej
Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na pasmo przenoszenia, w tym pojemność kabla, obciążenie wkładki, siła śledzenia i zużyte komponenty. Z tego powodu uzyskanie idealnie płaskiej charakterystyki częstotliwościowej może być trudne. Czasami poprzez niewielkie kompromisy w obciążeniu wkładki można osiągnąć lepszą ogólną charakterystykę częstotliwościową. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, sygnał musi być czysty podczas całego cyklu.
5-8 Sygnały referencyjne do testowania wyjść kanału
Za pomocą tych referencyjnych sygnałów można sprawdzić poprawność połączenia lewego i prawego kanału, balansu kanałów oraz prędkości gramofonu.
9 -14 Test zdolności śledzenia, modulacja boczna 315 Hz
Ścieżki 9-14 zawierają sygnał o częstotliwości 315 Hz, rejestrowany przy wzrastających amplitudach wybierania wynoszących 50, 60, 70, 80, 90 i 100 mikrometrów. Należy odnieść się do wartości zdolności śledzenia wkładki określonej w arkuszu danych technicznych. Wkładka użytkownika powinna być w stanie śledzić rzeczywisty poziom bez słyszalnych zniekształceń. Niemożność śledzenia może być słyszalna jako odejście od czystego tonu lub rozpryskiwania i przerywanego tonu. Aby określić, czy jest to jeden, czy oba kanały, można wykorzystać kontrolę balansu. W przypadku różnych możliwości śledzenia w lewym i prawym kanale prawdopodobnie konieczne jest ponowne ustawienie korekcji antyskatingowej ramienia. Jeżeli oba kanały nie śledzą prawidłowo, należy zwiększyć pionową siłę śledzenia, aż nie będzie można uzyskać dalszej poprawy siły śledzenia.
15. Kształt fali prostokątnej 2,7 ms, cykl pracy 3:7
Podczas monitorowania wyjścia wkładki za pomocą oscyloskopu zobaczysz falę prostokątną umieszczoną dokładnie nad sobą, jeśli połączenie z wkładką jest prawidłowe.
Zakończony test
Po pomyślnym zakończeniu powyższych procedur testowych, użytkownik może upewnić się, że wkładka jest zoptymalizowana. Mimo to ucho ludzkie jest bardzo wrażliwe na różnice w zniekształceniach tonów, ich poziom zależy od stanu igły i zużycia płyty.
Aby zachować optymalną reprodukcję dźwięku i zminimalizować zużycie płyt oraz rysika, zalecana jest następująca procedura przed i po każdym odtworzeniu:
- Przed każdym użyciem należy usunąć kurz z powierzchni płyt za pomocą delikatnej szczotki antystatycznej lub szmatki.
- Należy również pamiętać, aby usunąć kurz z igły przed i po odtworzeniu każdego nagrania
- Aby utrzymać styki elektryczne w czystości i aby utrzymać poprawnie nasmarowaną nakrętkę ramienia, firma Ortofon zaleca od czasu do czasu lekkie spryskanie gniazda ramienia środkiem do czyszczenia styków, takim jak DeoxIT®Gold G-Series.
Należy zauważyć, że niektóre korektory gramofonowe mogą generować pewne zniekształcenia tonalne, których nie można odnieść do wkładki.