Apple Lossless - Jak korzystać na urządzeniach iFi Audio - Konfiguracja (ALAC)

21-06-2021

Niedawne Apple ogłosił nowy kodek - "Apple Lossless" do bezstratnej kompresji danych muzyki cyfrowej, dla miłośników muzyki i użytkowników Apple Music to fantastyczna wiadomość.

W porównaniu z wcześniejszymi formatami „stratnymi (lossy)” – to oznacza, że część informacji muzycznych została utracona podczas konwersji z formatu cyfrowego na to co faktycznie słyszymy (format analogowy), natomiast „bezstratny (lossless)” nie traci żadnych informacji. Nowy format firmy Apple jest wysokiej rozdzielczości, aż do formatu 24/192 kHz, uwielbianego przez audiofilów jako format docelowy.

Aby jak najlepiej wykorzystać nowy bezstratny format High-Res firmy Apple Music, potrzebny jest przetwornik cyfrowo-analogowy do konwersji jedynek i zer na analogową falę muzyczną, aby ludzkie ucho mogło je usłyszeć.

Przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) firmy iFi Audio pozwalają wykorzystać ten kodek oraz oferują dużo więcej. Są w pełni kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami Apple i nie są potrzebne żadne dodatkowe oprogramowania, ani wtyczki.

Jakość Lossless (bezstrantna) vs Lossy (stratna) – jaka jest słyszalna różnica?

Ogromna!

Otrzymujesz znacznie bardziej realistyczną rekonstrukcję akustyczną głosu, perkusji i sceny dźwiękowej.

W przypadku jakości stratnej zawsze masz wrażenie „przegapiania”, ponieważ wiesz, że informacje znajdują się w oryginale, ale po prostu ich nie słyszysz. Dźwięk jest trochę zamulony, a nie świeży, ostry bądź wzniosły.

Aby słuchać w formacie Apple Lossless

Źródło: https://support.apple.com/pl-pl/HT212183

*Aby odblokować ustawienia „Jakości dźwięku” wymagana jest subskrypcja.

Na Macbooku potrzebujesz komputera Mac z systemem OS X 11.4 (minimum 8 GB pamięci RAM), aby dobrze strumieniować muzykę.

1. Otwórz aplikację Apple Music.

2. Na pasku menu wybierz kolejno opcje Muzyka > Preferencje.

3. Kliknij kartę Odtwarzanie.

4. W sekcji Jakość dźwięku zaznacz lub odznacz opcję Dźwięk Lossless, aby ją włączyć lub wyłączyć. W tym miejscu możesz też zmienić ustawienia strumieniowania i pobierania dźwięku w formacie bezstratnym.

  • Lossless dla maksymalnej rozdzielczości 24 bitów przy 48 kHz
  • Hi-Res Lossless dla maksymalnej rozdzielczości 24 bitów przy 192 kHz

Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) firmy iFi Audio podłączony przez USB zapewni, że bezstratny strumień muzyki Apple pozostanie nienaruszony. Wystarczy podłączyć słuchawki do przetwornika, a usłyszysz pełną wspaniałość!

Polecane produkty:

W przypadku iPhone'a potrzebujesz iPhone 7 lub nowszy z najnowszym systemem iOS 14.6.

1. Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Muzyka.

2. Stuknij opcję Jakość dźwięku.

3.Stuknij opcję Dźwięk Lossless, aby ją włączyć lub wyłączyć. W tym miejscu możesz wybrać jakość dźwięku strumieniowanego i pobieranego.

  • Lossless dla maksymalnej rozdzielczości 24 bitów przy 48 kHz
  • Hi-Res Lossless dla maksymalnej rozdzielczości 24 bitów przy 192 kHz

Musisz mieć przejściówkę USB na Lightning. Bez tego iPhone nie wyśle sygnału cyfrowego. Włóż go do jednego z przenośnych przetworników cyfrowo-analogowych iFi, takich jak hip-dac. Podłącz słuchawki, a usłyszysz „How Can I Make it OK” Wolf Alice jak nigdy przedtem!

Polecane produkty:

Pamiętaj, że Apple Lossless Hi-Res nie może być odtwarzany przez bezprzewodowe zestawy słuchawkowe Bluetooth w wyższych rozdzielczościach, ponieważ są one ograniczone do 96 kHz, więc oddzielny przetwornik cyfrowo-analogowy i zestaw przewodowych słuchawek są koniecznością, aby ujawnić pełną jakość odtwarzania.

Zwróć uwagę na kolor diody LED w produktach iFi Audio!

Aby uzyskać prawdziwą jakość Apple Lossless Hi-Res, znajdź album 24-bitowy/192 kHz. Miej świadomość, że jest wiele 44kHz i 96kHz; w przypadku tych ścieżek kolor diody LED w większości naszych przetworników cyfrowo-analogowych pozostanie taki sam (proszę zapoznać się z odpowiednią instrukcją obsługi).

Uwaga: W ZEN DAC V2 dioda LED będzie świecić na biało, odtwarzając ścieżkę 192 kHz. Jeśli jednak jest to tylko renderer USB DAC, dioda LED pozostanie „zielona”, ponieważ obejmuje wszystkie przepływności do 192 kHz.

Do testowania zalecamy użycie albumu X&Y - Coldplay, ponieważ jest on bezstratny w wysokiej rozdzielczości 192 kHz. Jeśli nie możesz uzyskać prawidłowego koloru diody LED, będzie to problem z konfiguracją oprogramowania, ponieważ ustawienia są wybierane przez użytkownika, tak jak w TIDAL.

Jak wspomniano wcześniej, Apple Music pokazuje częstotliwość próbkowania, dzięki czemu klient może zobaczyć, która jest wysyłana do przetwornika cyfrowo-analogowego.

Atmos dla atmosfery.

Oprócz Hi-Res Lossless, Apple Music wprowadził Dolby Atmos, który Apple nazwał „Spatial Audio”, co daje wrażenie, że dźwięk jest poza twoją głową i dookoła ciebie. Przetworniki iFi DAC są w 100% kompatybilne z Dolby Atmos; w Apple Music > Ustawienia > Muzyka > Dolby Atmos. Album demo to Don’t Know Why Norah Jones. Radość z Dolby Atmos różni się w zależności od utworu i jest dość osobista.

Uwaga: Apple Music w systemach OS X i iOS obsługuje Atmos. Na systemie Windows, Apple Music obecnie nie działa.

…jeszcze jedna rzecz.

Wszystkie przetworniki cyfrowo-analogowe iFi mają jeszcze jedną ważną zaletę w stosunku do przetworników cyfrowo-analogowych innych niż iFi i jest to konstrukcja obwodu nazywana zbalansowanym. To jak samochód 4WD w porównaniu do samochodu 2WD w świecie muzyki. Zbalansowany obwód w porównaniu ze zwykłym single-ended po prostu dostarcza do słuchawek nawet CZTERY RAZY więcej mocy, dzięki czemu mają moc, która naprawdę je pompuje i sprawia, że kołyszą się w rytm We’re Good Dua Lipy!